Global Temperature Trends

CGTN: Návštevy prezidenta Xi Jinpinga v juhovýchodnej Ázii vnesú do regionálneho rozvoja nový impulz

Pred štátnymi návštevami čínskeho prezidenta Xi Jinpinga vo Vietname, Malajzii a Kambodži zverejnila CGTN článok o tom, ako Čína vo svojej diplomacii so susedskými krajinami dodržiava princípy priateľstva, úprimnosti, vzájomného prospechu a inkluzívnosti, v snahe budovať s nimi komunitu so spoločnou budúcnosťou.

PEKING, 13. apríla 2025 /PRNewswire/ – Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že čínsky prezident Xi Jinping uskutoční budúci týždeň štátnu návštevu troch krajín juhovýchodnej Ázie – Vietnamu, Malajzie a Kambodže.

Päťdňová cesta po susedných krajinách, ktorá potrvá od pondelka do piatka, bude prvou zahraničnou cestou Xi Jinpinga v tomto roku.

Návštevy sa uskutočnia niekoľko dní po tom, čo čínsky líder na ústrednej konferencii o susedskej práci vyzval na budovanie komunity so spoločnou budúcnosťou so susednými krajinami Číny.

Susedné krajiny sú pre čínsku diplomaciu prioritou. Ako povedal v piatok Lin Jian, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Čína má s krajinami juhovýchodnej Ázie dobré susedské vzťahy, sú dobrými priateľmi a partnermi so spoločnou budúcnosťou.

Nadchádzajúce návštevy čínskeho prezidenta majú pre vzťahy Číny s Vietnamom, Malajziou a Kambodžou a Združením národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) ako celkom veľký význam, povedal Lin na dennom tlačovom brífingu.

Očakáva sa tiež, že návštevy vnesú nový impulz do udržiavania mieru a rozvoja regiónu aj sveta, dodal.

Čína a Vietnam: Kamarátstvo a bratstvo

Od pondelka do utorka pocestuje Xi Jinping do Vietnamu na svoju štvrtú štátnu návštevu ako generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a čínsky prezident. Návšteva prichádza v čase 75. výročia diplomatických vzťahov medzi Čínou a Vietnamom, dvoma socialistickými susedmi, ktorí si vytvorili trvalé puto v duchu „kamarátstva a bratstva”.

Xi Jinping naposledy navštívil Vietnam v decembri 2023, keď sa obe strany dohodli na budovaní čínsko-vietnamskej komunity so spoločnou budúcnosťou, ktorá má strategický význam a pozdvihuje bilaterálne vzťahy na novú úroveň.

Hospodárska a obchodná spolupráca medzi Čínou a Vietnamom sa v posledných rokoch neustále rozvíja. Čína je od roku 2004 najväčším obchodným partnerom Vietnamu, zatiaľ čo Vietnam je najväčším obchodným partnerom Číny v rámci združenia ASEAN od roku 2016. Podľa údajov čínskeho ministerstva obchodu presiahol objem bilaterálneho obchodu 200 miliárd USD už štyri po sebe nasledujúce roky a v roku 2024 dosiahol 260,65 miliardy USD, čo je medziročný nárast o 13,5 percenta.

Ako hovorí ministerstvo, priame investície čínskych podnikov vo Vietname v roku 2024 presiahli 2,5 miliardy dolárov, čím si udržali rýchly rast a urobili z Vietnamu pre Čínu dôležitú zámorskú investičnú destináciu.

Čína a Malajzia: Modely spolupráce výhodnej pre všetky strany

Čínsky prezident naposledy navštívil Malajziu v roku 2013, keď obe krajiny povýšili svoje kontakty na komplexné strategické partnerstvo. O desaťročie neskôr uzavreli Xi Jinping a malajský premiér Anwar Ibrahim v Pekingu dohodu o spoločnom budovaní čínsko-malajskej komunity so spoločnou budúcnosťou.

Čína a Malajzia v posledných rokoch udržiavajú rozvoj vzťahov na vysokej úrovni. Obe strany často viedli hodnotné interakcie, upevňovali vzájomnú politickú dôveru, dosahovali plodné výsledky v praktickej spolupráci, a išli tak príkladom vzájomného porozumenia a vzájomne prospešnej spolupráce medzi susednými krajinami.

Spolupráca medzi Čínou a Malajziou sa rozširuje naprieč celým horizontom. Čína zostáva najväčším obchodným partnerom Malajzie už 16 po sebe nasledujúcich rokov, pričom v roku 2024 dosiahol objem historické maximum 212,04 miliardy dolárov. V posledných rokoch medzi čínskymi spotrebiteľmi rastie obľúbenosť malajského tropického ovocia ako je durian, mangostan a chlebovník.

Čína a Malajzia sú dôležité rozvojové krajiny a rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky v ázijsko-tichomorskej oblasti. Nadchádzajúca návšteva čínskeho lídra bude znamenať dôležitý míľnik v podpore zlepšovania vzťahov medzi Čínou a Malajziou, povedal Lin, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Čína dúfa, že prostredníctvom tejto návštevy ešte viac posilní koordináciu s Malajziou v regionálnych a medzinárodných otázkach, posunie bilaterálne vzťahy smerom k budovaniu strategického čínsko-malajského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou na vysokej úrovni a prispeje k rastúcej sile a jednote globálneho Juhu, ako aj k mieru a stabilite v regióne.

Čína a Kambodža: Železné priateľstvo

Xi Jinping naposledy navštívil Kambodžu v roku 2016. V septembri 2023 si kambodžský premiér Hun Manet po nástupe do funkcie vybral Čínu ako svoju prvú oficiálnu zámorskú destináciu, čo je gesto odrážajúce diplomatickú prioritu Kambodže. Počas svojho stretnutia sa Xi Jinping a Hun Manet zaviazali, že budú naďalej pokračovať v železnom priateľstve medzi Čínou a Kambodžou.

V posledných rokoch Čína s Kambodžou prehlbujú strategickú vzájomnú dôveru, obohacujú rámec spolupráce „Diamantového šesťuholníka”, dosahujú stabilný pokrok pri budovaní koridoru priemyselného rozvoja a „koridoru pre ryby a ryžu”. Popri tom dosahujú plodné výsledky v spolupráci naprieč celým spektrom oblastí.

Čína je už niekoľko rokov po sebe najväčším zahraničným investorom a obchodným partnerom Kambodže. Dohoda o voľnom obchode medzi Čínou a Kambodžou, ktorá nadobudla platnosť 1. januára 2022, predstavuje vôbec prvú bilaterálnu dohodu Kambodže o voľnom obchode. V roku 2024 dosiahol objem obchodu medzi Kambodžou a Čínou 15,1 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 23,8 %.

Lin uviedol, že počas nadchádzajúcej návštevy čínskeho prezidenta budú strany diskutovať o pozdvihnutí bilaterálnych vzťahov a do hĺbky prejednajú päť oblastí vrátane politickej vzájomnej dôvery, vzájomne výhodnej spolupráce, bezpečnosti, kultúrnych a medziľudských výmen a strategickej koordinácie.

https://news.cgtn.com/news/2025-04-11/President-Xi-to-visit-Southeast-Asia-in-first-foreign-trip-this-year-1Cury5TVLpK/p.html